Editura Humanitas participă la Târgul Gaudeamus! Vezi programul!

de Florian
0 Comentariu 125 views
Grupul Humanitas la Târgul de carte Gaudeamus
Peste 1 000 de titluri, 90 de cărți-eveniment, 36 de lansări de carte și sesiuni de autografe, prilej de întâlnire cu Ana Blandiana, Ioana Pârvulescu, Gabriel Liiceanu, Horia-Roman Patapievici, Andrei Pleșu, Cristian Mungiu, Radu Paraschivescu și mulți alți scriitori îndrăgiți sunt programate.
Organizatorii au scris pe Facebook:
Humanitas, Humanitas Fiction și Humanitas Junior vă așteaptă la Târgul de carte Gaudeamus, în perioada 22–26 noiembrie, cu evenimentele editoriale ale toamnei, noi titluri de autori români și străini, ediții în limba română ale bestsellerurilor internaționale din ultimele luni.
Toate cărțile Humanitas vor avea o reducere de preț de 10%, cărțile pentru copii vor putea fi cumpărate cu 15% reducere, iar pentru cele peste 150 de titluri publicate în ediții de colecție vă oferim prețuri speciale, valabile numai la Gaudeamus.
Cele 36 de evenimente și sesiunile de autografe se vor desfășura în standul Humanitas din Pavilionul Central al Complexului Expozițional Romexpo”
𝐏𝐫𝐨𝐠𝐫𝐚𝐦𝐮𝐥 𝐞𝐯𝐞𝐧𝐢𝐦𝐞𝐧𝐭𝐞𝐥𝐨𝐫
 𝐕𝐢𝐧𝐞𝐫𝐢, 𝟐𝟒 𝐧𝐨𝐢𝐞𝐦𝐛𝐫𝐢𝐞
 15.00–15.30
Dragoș Iliescu, Testarea standardizată în educație
Participă: Dragoș Iliescu, Mirela Ștețco, Marian Staș
 15.30–16.00
David Neacșu, Cartea înălțimilor: Povestea unei vieți de explorator
Participă: David Neacșu, Ruxandra Hurezean, Radu Paraschivescu
 16.00–16.30
Natsuko Imamura, Fata care s-a transformat în bețișoare
Laura Imai Messina, Viețile secrete ale culorilor
Participă: Magda Ciubăncan, Alina Purcaru, Denisa Comănescu
 16.30–17.00
Kate Morton, Întoarcerea acasă
Participă: Ana Barton, Cristina Stănciulescu, Denisa Comănescu
 17.00–17.30
Gabriela Tabacu, Degetelele, și alte noutăți Humanitas Junior:
Eric-Emmanuel Schmitt, Elefantul care nu respecta nimic
Charlotte Gastaut, Frumoasa din Pădurea Adormită
Participă: Gabriela Tabacu, Irina Dobrescu, Laura Grünberg și actorul Voicu Hetel
 17.30–18.00
Ciprian Mihali, Dicționar ilustrat de educație socială
Participă: Participă: Ciprian Mihali, Dan Perjovschi, Cristian Preda
 18.00–18.30
Alexandru Călinescu, O lume care a luat-o razna: Câteva reacții de bun-simț la ce ni se-ntâmplă
Participă: Alexandru Călinescu (Calinescu Alexandru), Ioana Pârvulescu, Cristian Preda, Radu Paraschivescu
18.30–19.00
Andrei Pleșu, Călătorie în lumea formelor
Participă: Andrei Pleșu, Lidia Bodea
 19.00–19.30
Irene Solà, Eu cânt și muntele dansează
Kyung-sook Shin, Vorbește-mi despre tata
Participă: Jana Balacciu Matei, Diana Yüksel, Denisa Comănescu
𝐒𝐚̂𝐦𝐛𝐚̆𝐭𝐚̆, 𝟐𝟓 𝐧𝐨𝐢𝐞𝐦𝐛𝐫𝐢𝐞
 11.30–12.00
Augustin Cupșa, Două furnici și un elefant de la un capăt al lumii la celălalt
Participă: Augustin Cupșa, Iulian Tănase
 12.00–12.30
Ioana Pârvulescu, Trei zile nemaipomenite
Participă: Ioana Pârvulescu, Anca Smărăndache, Liana Alexandru, Cristina Cioabă
 12.30–13.00
Cormac McCarthy, Pasagerul și Stella Maris
Participă: Marius Chivu, Iulia Gorzo, Denisa Comănescu
 13.00–13.30
Vlad Macri, Alfabetul bucatelor: Povestiri cu miez gustos cuprinzând rețete românești reinventate sau de la străini împrumutate
Participă: Vlad Macri, Radu Paraschivescu, Radu Gârmacea
 13.30–14.00
Ana Blandiana, Mai-mult-ca-trecutul: Jurnal, 31 august 1988–12 decembrie 1989
Participă: Ana Blandiana, Tatiana Niculescu, Ion Pop, Lidia Bodea
14.00–14.30
Jay Parini, Borges și eu: O întâlnire
Mario Vargas Llosa, Conversație la Princeton cu Rubén Gallo
Participă: Ioana Pârvulescu, Tania Radu, Denisa Comănescu
 14.30–15.30
Gabriel Liiceanu, Horia-Roman Patapievici, Înapoi la argument: Patru dialoguri despre splendorile prea repede uitate
Participă: Gabriel Liiceanu, Horia-Roman Patapievici
 15.30–16.00
Cătălin Pavel, Adevărul despre vacanțe
Participă: Cătălin Pavel, Ioana Pârvulescu, Tatiana Niculescu
 16.00–16.30
Volumul colectiv Ce vrăji a mai făcut pisica mea, coordonat de Radu Paraschivescu, cu texte de Ana Blandiana, Lidia Bodea, Gigi Căciuleanu, Denisa Comănescu, Marius Chivu, Cătălina Dumitrescu, Mihai Frăţilă, Simona Kessler, Gabriel Liiceanu, Dan C. Mihăilescu, Germina Nagâț, Radu Paraschivescu, Alina Pavelescu, Tania Radu, Vlad Stroescu
16.30–17.00
Zülfü Livaneli, Neliniște
Participă: Cristian Preda, Fatma Yilmaz, Sabina Fati
 17.00–17.30
Radu Paraschivescu, Astăzi este mâinele de care te-ai temut ieri
Participă: Radu Paraschivescu, Cristian Preda, Răzvan Popovici
 17.30–18.00
Dan Perșa, Icar 89
Iulian Popa, Între vii
Andrei Mocuța, Transfer
Participă: Dan Perșa, Iulian Popa, Andrei Mocuța, Andreea Rasuceanu
 18.00–18.30
Eric-Emmanuel Schmitt, Provocarea Ierusalimului: O călătorie în Țara Sfântă
Participă: Sabina Fati, Marina Constantinescu, Denisa Comănescu
 18.30–19.00
Paulo Coelho, Fii ca râul care curge
Participă: Cristina Stănciulescu, Simona Kessler, Denisa Comănescu
𝐃𝐮𝐦𝐢𝐧𝐢𝐜𝐚̆, 𝟐𝟔 𝐧𝐨𝐢𝐞𝐦𝐛𝐫𝐢𝐞
 11.30–12.00
Cărți de știință pentru copii:
Richard Dawkins, Magia realității: De unde ştim care este de fapt adevărul
Michael Bright, Când am devenit oameni: Incredibila poveste a evoluţiei noastre
Seria premiată Kepler62 de Timo Parvela, Bjørn Sortland, Pasi Pitkänen
Participă: Doru Căstăian, Adrian Șonka
 12.00–12.30
Marc David Baer, Otomanii: Hani, cezari şi califi
Participă: Sabina Fati, Marian Coman, Adrian Dumitru, Radu Gârmacea
 12.30–13.00
Cristian Mungiu, Tania Ionașcu, bunica mea: O biografie basarabeană
Participă: Cristian Mungiu, Ioana Pârvulescu, Radu Paraschivescu
13.00–13.45
Noutăți în colecția „Știință“:
Philipp Dettmer, Imun: O călătorie în profunzimea sistemului care ne ține în viață; Brian Cox, Jeff Forshaw, De ce E = mc2? (Și de ce e important s-o știm?); Carlo Rovelli, Anaximandru din Milet sau nașterea gândirii științifice; Daniel C. Dennett, Ruperea vrăjii: Religia ca fenomen natural; Meghan O’Gieblyn, Dumnezeu, om, animal, mașină: Tehnologie, metaforă și căutarea sensului; Lee McIntyre, Cum să discuți cu un negaționist al științei: De ce cred unii că Pământul e plat și alte teorii ale conspirației
Participă: Alexandru Babeș, Vlad Zografi
 13.45–14.15
Yaniv Iczkovits, Nimeni nu părăsește Palo Alto
Participă: Magda Gradinaru, Cristian Pătrășconiu, Cătălin Striblea
 14.15–14.45
Montaigne, Eseuri (traducere nouă, trei volume)
Participă: Vlad Russo, Vlad Zografi, Gabriel Liiceanu
 14.45–15.15
Alin Rus, Jocuri rituale din Moldova: Satul românesc în mrejele globalizării
Participă: Alin Rus, Cristian Pralea, Georgeta Moarcăs
 15.15–15.45
Ioana Scoruș, Nu copilul e de vină: Pentru o contraetică a părintelui care știe tot
Participă: Ioana Scorus, Doru Căstăian, Gabriel Liiceanu
 15.45–16.15
Sorin Trâncă, Drumul lui Constantin: Am făcut 7 200 km ca să‑nțeleg cât de cât prin ce‑a trecut Brâncuș
 16.15–16.45
Fiona Davis, Palatul Magnolia
Jessie Burton, Casa destinului
Participă: Dana Pârvan, Marius Constantinescu, Denisa Comănescu
 16.45–17.15
Beatrice Mahler, Comunicarea medic–pacient în cuvinte și dincolo de ele
Participă: Beatrice Mahler, Carla Tănasie, Magda Grădinaru, Gelu Duminică
 17.15–17.45
Lansarea albumului centenar Monica Lovinescu: O viață, o voce, un destin, o biografie ilustrată realizată de Cristina Cioabă
Participă: Gabriel Liiceanu, Ioana Pârvulescu, Cristina Cioabă
 17.45
Bestsellerurile Gaudeamus
Prezintă: Gabriel Liiceanu, Lidia Bodea, Denisa Comănescu
Sursa foto: Facebook

RECOMANDĂRI EQYNews.ro

Lasă un comentariu

EQY NEWS

Portal de știri din Business, Life, Politica, Sănătate, Tehnologie și multe alte lucruri utile speciale pentru cititori.

©2022-2024 EQY News All rights reserved.